BRIEFING

18/09/15
Dzisiejsze analizy
Polityka pieniężna »

Kiedy Fed podniesie stopy

Sytuacja 18.09.2015
Kryzys grecki »

Tsipras może stracić władzę

Perspektywy 18.09.2015
Wybory parlamentarne 2015 »

Partia Razem walczy o głosy lewicy

Instytucja 18.09.2015
Raporty »

OECD o komputerach i uczniach, Deloitte o zbrojeniówce

Przegląd 18.09.2015
Zamówienia zbrojeniowe »

Jak PGZ chce przejąć 60 miliardów

Strategia 08.09.2015
Zobacz wszystkie
Ważne w gospodarce

Fed wstrzymał się z podwyżką stóp. Stopy procentowe w USA pozostały na poziomie 0-0,25 proc. O odroczeniu pierwszej od dziewięciu lat podwyżki przesądziły gorsze prognozy dla inflacji. Z komunikatu FED wynika, że 13 z 17 członków FOMC wciąż chce rozpocząć cykl podwyżek jeszcze w tym roku - oceniamy, że nastąpi to w grudniu. Po ogłoszeniu decyzji inwestorzy kupowali obligacje i sprzedawali dolara - rentowność dwuletnich papierów dłużnych spadła o 0,12 pkt. proc., a dolar osłabił się wobec euro o 1 cent. Więcej o decyzji Fed w naszej analizie. Polityka pieniężna »

PiS rozważa trzeci wariant podatku bankowego. Partia analizuje wprowadzenie podatku od pasywów w wersji brytyjskiej - dowiedziała się PI. Podstawą opodatkowania byłyby pasywa pomniejszone o kapitały podstawowe Tier1, depozyty gwarantowane oraz zobowiązania z tytułu operacji na obligacjach skarbowych i instrumentach pochodnych. To lepsze rozwiązanie niż podatek od aktywów - mniej uderzy w banki i skłoni je do pozyskiwania stabilnego i bezpiecznego finansowania. Banki miałyby też mieć możliwość pomniejszania podatku o koszty przewalutowania kredytów. Więcej o proponowanych przez PiS rozwiązaniach pisaliśmy w naszej analizie. Banki »

ARP 30 września przejmie kontrolę nad Przewozami Regionalnymi. Agencja Rozwoju Przemysłu dokapitalizuje kolejowego przewoźnika kwotą 770 mln zł. Po tej operacji państwowa agencja będzie miała 51 proc. udziałów w Przewozach Regionalnych. W tym samym dniu przewoźnik ma spłacić też wszystkie wierzytelności wobec spółek z grupy PKP. Zaplanowana na kolejne lata restrukturyzacja ma doprowadzić do obniżenia kosztów spółki o 200 mln zł. Planowana jest też odnowa taboru za 500 mln zł. Przewozy nie wykluczają sprzedaży niektórych oddziałów wojewódzkich spółki marszałkom Koleje »

Izraelski Elbit dostarczy PGZ technologię produkcji dronów. Porozumienie Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Elbit Systems przewiduje produkcję w Polsce bezzałogowca Hermes 450, wyposażonego w głowicę elektrooptyczną, radar obserwacji ziemi i uzbrojenie. Dron ten będzie zaoferowany wojsku w programie Gryf. Hermes to jedna z najbardziej znanych na świecie konstrukcji tego typu. W przetargu Hermes będzie rywalizował z brytyjskim Watchkeeperem, opartym na tej samej izraelskiej konstrukcji. O strategii PGZ piszemy w  naszej analizie. Zamówienia zbrojeniowe »

Awanse i dymisje
 • Ilony Weiss została ponownie powołana do pełnienia funkcji prezesa zarządu ABC Data S.A. (branża komputerowa).
 • Piotr Kazimierski został prezesem zarządu Baltona S.A. (sklepy wolnocłowe), a Piotr Wilczyński został odwołany z zarządu  spółki.
Ważne w polityce

PiS atakuje doradcę Lewandowskiego. PiS opublikował pierwszy spot z serii „Wszyscy ludzie Ewy Kopacz”, w którym przypomina, że szef Rady Gospodarczej odpowiadał w latach 90. za prywatyzację państwowych przedsiębiorstw. Według PiS Janusz Lewandowski oszukał miliony Polaków, a program okazał się największą porażką III RP. Spot sugeruje, że Kopacz razem ze współautorem programu Platformy mogą kontynuować „wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw”. PiS przypomina wyborcom podział na Polskę solidarną i „liberałów-aferzystów”, których ma symbolizować Lewandowski. Prawo i Sprawiedliwość »

Zbonikowski odchodzi z PiS. Szef okręgu toruńsko-włocławskiego PiS odszedł z partii w związku z oskarżeniami o pobicie żony i kradzież jej telefonu. Do prokuratury miał wpłynąć też anonim dotyczący przestępstw obyczajowych. Łukasz Zbonikowski zaprzeczył zarzutom, przypisując donos byłemu posłowi PiS Zbigniewowi Girzyńskiemu. Mimo odejścia z partii Zbonikowski zamierza startować w wyborach, a PiS nie może skreślić go z zarejestrowanej listy. Prawo i Sprawiedliwość »

23 września szczyt Unii w sprawie uchodźców. Szef RadEur Donald Tusk zwołał kolejny nadzwyczajny szczyt przywódców w sprawie uchodźców. O zwołanie szczytu apelowało kilkoro europejskich polityków, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel. Dzień przed planowanym szczytem spotkają się unijni MinWew, którzy mają wypracować porozumienie w sprawie zasad podziału 120 tys. uchodźców między państwami członkowskimi. Wczoraj ParlEur w trybie pilnym wydał pozytywną opinię o systemie podziału zaproponowanym przez KomEur, zwiększając tym samym presję na ministrów. Kryzys migracyjny »

Rosja protestuje wobec rozbiórki pomnika. MinZagr Rosji wyraziło protest z powodu rozbiórki pomnika generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie na Warmii. Rzeczniczka MinZagr Maria Zacharowa stwierdziła, że Polska rozpętała wojnę z pomnikami żołnierzy radzieckich. Resort wezwał też polską ambasador w Moskwie, Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz. Pomnik rosyjskiego dowódcy, odpowiedzialnego za walkę z AK na Wileńszczyźnie, jest rozbierany decyzją władz gminy z poparciem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rosja »

Wizyty i nominacje
 • Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w województwie mazowieckim, gdzie m.in. spotka się z rolnikami w Olszance.
 • Wicepremier i MinGosp Janusz Piechociński spotka się z komisarz ds. handlu UE Cecilią Malmström.
 • MinFin Mateusz Szczurek i prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Werner Hoyer podpiszą umowy kredytowe na finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego.
 • Wiceminister środowiska Marcin Korolec weźmie udział w spotkaniu ministrów środowiska państw unijnych, którzy mają przyjąć stanowisko negocjacyjne UE na międzynarodową konferencję klimatyczną w Paryżu.
 • Urodziny obchodzą: Renata Janik (posłanka PO) - 50.
  W sobotę urodziny mają: Mariusz Błaszczak (poseł PiS) - 46, Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS) - 59, Konstanty Oświęcimski (poseł PO) - 51, Bolesław Piecha (europoseł PiS) - 61 i Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PO) - 67.
  W niedzielę urodziny obchodzą: Leszek Piechota (senator PO) - 57 i Jarosław Zieliński (poseł PiS) - 55.
Ważne w prasie

FT: Lider Partii Pracy nie chce Brexitu. „Jeremy Corbyn obiecał, że kierowana przez niego partia zaangażuje się w kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii. Jego zdaniem to sposób na nałożenie ostrzejszych regulacji i wyższych podatków na londyńskie City” - piszą George Parker i Alex Barker w „Financial Times”. Według gazety to uspokajający sygnał wysłany dla establishmentu Partii Pracy obawiającego się, że nowy lider formacji może odejść od proeuropejskiego nastawienia laburzystów i poprzeć Brexit. (str. 1) Brexit »

E: Kryzys migracyjny podminowuje Unię. „Zawieszenie działania strefy Schengen to prowizoryczne rozwiązanie kryzysu migracyjnego, które może przetrwać wiele lat” - pisze „The Economist”. Zdaniem tygodnika nie powstrzyma to kolejnych fal uchodźców, przed forsowaniem granic Europy. Sytuacja wymaga kompleksowego podejścia - od doprowadzenia do zawieszania broni w Syrii, aż po wypracowanie unijnego systemu rozdziału uchodźców. Jednak szanse na to są małe. Dalsze zaostrzenie kryzysu wzmocni antyeuropejskich populistów i zwiększy ryzyko Brexitu - ocenia „E”. Kryzys migracyjny »

Rz: Szef NIK chce się bronić przed Sejmem. „Krzysztof Kwiatkowski prosi Małgorzatę Kidawę-Błońską o możliwość odniesienia się do zarzutów, jakie stawia mu prokuratura” - pisze Andrzej Stankiewicz w„Rzeczpospolitej”. Prokuratura złożyła do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu szefowi NIK za wpływanie na wynik konkursów, Kwiatkowski dostał zakaz publicznego komentowania informacji zawartych we wniosku. Szef NIK chce jednak bronić dobrego imienia przed Sejmem, ale marszałek waha się - nie ustalono nawet, która komisja sejmowa zaopiniuje wniosek prokuratury. (str. A7) Administracja »

Rz: Timmermans o pomysłach KomEur w kwestii uchodźców. - Jeśli nie będziemy lepiej chronić naszych granic, pomagać niestabilnym regionom, wspierać krajów przyjmujących uchodźców, jak Turcja, Jordania czy Liban, to jakikolwiek klucz podziału uchodźców będzie bezużyteczny, bo ludzie nie przestaną napływać - mówi Annie Słojewskiej z „Rzeczpospolitej” wiceszef KomEur Frans Timmermans. - Komisja proponuje wspólną listę krajów bezpiecznych. Musimy też sprawniej rejestrować uchodźców, bo teraz trwa to zbyt długo - ludzie wymieniają się doświadczeniami, kupują fałszywe paszporty, podróżują. (str. A10) Kryzys migracyjny »

GW: PiS znowu inspiruje się Orbanem. „Politycy PiS, zafascynowani antyunijnym kursem węgierskiego premiera, już zapomnieli o jego polityce prorosyjskiej” - pisze Witold Gadomski w „Gazecie Wyborczej”. PiS krytykował Viktora Orbana, gdy w lutym przyjął Władimira Putina, teraz mówi jednak o premierze Węgier, że jest przykładem dbania o interes narodowy w kwestii uchodźców. Inspirowanie się Orbanem jest ryzykowne, bo Węgier balansuje między Unią i Rosją. PiS jest antyrosyjski, więc może powielić tylko antyunijne poglądy Orbana, co dla Polski byłoby katastrofalne - ocenia publicysta. (str. 4)  Prawo i Sprawiedliwość »

GW: Marcin Idzik na czele EuRoPol Gazu. „Nowym szefem polsko-rosyjskiej spółki zarządzającej tranzytowym gazociągiem jamalskim został były wiceminister obrony i prezes koncernu zbrojeniowego Polski Holding Obronny (d. Bumar)” - pisze Andrzej Kublik w „Gazecie Wyborczej”. Idzik został powołany przez WZA EuRoPol Gazu. Kandydata zgłosił PGNiG, ale koncern nie podał dlaczego na szefa strategicznej spółki z Gazpromem wyznaczono osobę, która nie ma doświadczenia w branży gazowej. Komentarza odmówił też MinSkar. (str. 27) Gaz »

PB: Polska Grupa Górnicza zmiast Nowej KW. Kopalnie Kompanii Węglowej będą ratowane pod nowym szyldem - pisze Magdalena Graniszewska w „Pulsie Biznesu”. Nowa spółka - Polska Grupa Górnicza (PGG) - będzie filarem planu ratunkowego dla bankrutującej Kompanii Węglowej i to do niej zostanie wniesionych 11 kopalni, które uznano za perspektywiczne. W przyszłym tygodniu zostanie też ogłoszony konkurs na stanowiska w zarządzie PGG. Można zakładać, że do konkursu zgłosi się obecny zarząd Kompanii, z prezesem Krzysztofem Sędzikowskim na czele. (str. 8) Węgiel »